W wieku 18 lat Riyad Mahrez wybrał się na testy do czwartoligowego francuskiego klubu Quimper. Algierczyk był szczupły, nadużywał dryblingów, o taktyce wiedział tyle co nic, ale klub i tak oznajmił: „Chcemy cię”. By po chwili dodać: „Ale nie mamy wystarczająco pieniędzy”.

Algierczyk był w szoku. Dopiero co pożyczył od mamy 160 euro, żeby kupić bilet na pociąg. Obiecał jej: „Spokojnie, oddam z pensji w Quimper”.

Gdy zrozumiał, że żadnej pensji nie będzie, zadzwonił z żalem do matki. Świadkowie twierdzą, że nie tylko z żalem, ale i łzami w oczach. Jego wylewana reakcja zrobiła wrażenie na prezydencie Quimper. Wrócono do rozmów i dziwnym trafem pieniądze się znalazły. Algierczyk w końcu został piłkarzem – półzawodowym, z pensją 700 euro miesięcznie, ale zawsze.

Co ciekawe, w Quimper Mahrez zamieszkał z… Mathiasem Pogbą, bratem Paula. Panowie odżywiali się fatalnie, a Algierczyk w dodatku był takim bałaganiarzem, że nigdy nie zaprosił matki do siebie, bo mu było wstyd. W jedynym ich sezonie w Quimper klub ten spadł do piątej ligi, mając najgorszą ofensywę w całej lidze (średnio strzelał 0,70 gola na mecz).

BBC / L'Equipe / @riyadmahrez26.7 (foto)

Najnowsze

Wrzesień 2014 roku, ośrodek treningowy Liverpoolu w Melwood. Piłkarze ćwiczą zachowanie przy rzutach rożnych przeciwników. Każdy z nich wie, gdzie ma stać i jak się zachować podczas dośrodkowań, bo dokładnie wyjaśnił to menadżer Brendan Rodgers.

Mario Balotelli stał jednak tam, gdzie akurat miał ochotę.

– Co ty robisz? Idź zajmij swoją pozycję – nawoływał zawodnika Rodgers.
– Nie – odburknął „Super Mario”
– Dlaczego?
– Jestem napastnikiem i nie wracam na rzuty rożne.

Trener był w szoku, piłkarze byli zdegustowani, a Mario był po prostu sobą. Zblazowany, niechętny do współpracy i nauki. Mimo że w klubie był dopiero od miesiąca nie zamierzał zjednywać sobie ludzi. Ostatecznie, po namowach, Balotelli łaskawie zgodził się wziąć udział w akcji defensywnej, aczkolwiek zrobił to z możliwie najmniejszym zaangażowaniem.

Pobyt Ballotellego w Liverpoolu najlepiej podsumowują jego statystyki w Premier League (1 gol w 16 meczach, mimo aż 56 oddanych strzałów) oraz słowa wieloletniego kapitana klubu z Anfield, Stevena Gerrarda („Idąc walczyć razem z Balotellim, zawsze będziesz po stronie przegranych”).

Jeden z najbardziej lojalnych piłkarzy w historii Liverpoolu, Jamie Carragher, wziął ślub kilka tygodni po wygraniu z „The Reds” słynnego finału Ligi Mistrzów z Milanem w 2005 roku. I choć był wtedy u szczytu kariery, a za prawa do zdjęć z ceremonii mógł otrzymać ogromne pieniądze – postanowił sprzedać je klubowemu magazynowi Liverpoolu „The Kop” za raptem jednego funta.

The Times / 23_carra (foto)
Więcej ciekawostek

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.